Home » روانشناسی » روان درمانی

روان درمانی

 

انواع روان درمانی

 

 

 

مفهوم متداول روان درمانی، همان گفتار درمانی سنتی است.

بیمار،‌ کاناپه و یک روان‌شناس با مداد و دفترچه یادداشت در دست.

با وجودی که هنوز هم از این شیوه کم و بیش استفاده می‌شود امّا انواع روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای کمک به بیمار جهت غلبه بر مشکلاتش به کار گرفته شوند.

در همه روش‌ها، هدف از روان درمانی فراهم ساختن محیطی غیرانتقادی است که به بیمار و درمانگر اجازه دهد تا به سوی مجموعه‌ای از هدف‌های توافق شده، با یکدیگر همکاری کنند.

1- درمان روانکاوانه

 

 

 

درمان روانکاوانه چیست؟


این نوع درمان یکی از معروف‌ترین شکل‌های درمان است امّا معمولاً درک نادرستی از آن در بین مردم وجود دارد.

این روش توسط زیگموند فروید بنیان نهاده شده است. روانکاوان معمولاً به صحبت‌های بیماران درباره زندگی‌شان گوش می‌سپارند. به همین دلیل است که گاهی به این روش «گفتار درمانی» هم گفته می‌شود.

روانکاو در صحبت‌های بیمار به دنبال کشف الگوها یا رویدادهای مهمی که ممکن است در مشکلات فعلی بیمار نقش داشته باشند می‌گردد. روانکاوان اعتقاد دارند که رویدادهای کودکی و احساسات، افکار و انگیزه‌های ناخودآگاه در بیماری ذهنی و رفتارهای ناسازگارانه، نقش دارند.

مزایای درمان روانکاوانه


با وجودی که انتقادات زیادی از این روش درمان به عمل آمده و بسیاری آن را پرهزینه، زمانبر و معمولاً ناکارآمد می‌دانند امّا این روش دارای مزایایی نیز هست. درمانگر محیط غیرانتقادی، راحت و همدلانه‌ای را فراهم می‌سازد که شخص مراجعه‌کننده، خود را برای نشان دادن و آشکار ساختن احساسات یا اعمالی که به استرس یا تنش در زندگیش انجامیده، راحت حس می‌کند.

در بیشتر مواقع، همین در میان گذاشتن این عوامل فشار روحی با یکنفر دیگر، خود می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد.

 

2- درمان شناختی- رفتاری

 

 

 

درمان شناختی- رفتاری چیست؟


درمانگرِ شناختی، بر روی مسائل خاصی تمرکز می‌کند. این درمانگران معتقدند که تفکّر نامعقول یا درک خطا باعث بدکاری می‌شود. بنابراین، درمانگرِ شناختی بر روی تغییر الگوهای تفکّر بیمار خود کار می‌کند. این نوع درمان غالباً برای افرادی که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند موثر است.

درمانگرِ شناختی، بر روی تغییر رفتارهای مشکل‌سازی که طی سال‌ها فرا گرفته شده و جا افتاده کار می‌کند.

مثال خوبی از رفتار درمانی، کاری است که درمانگر با مراجعه کننده خود برای غلبه او بر ترس از ارتفاع می‌کند. درمانگر ممکن است فرد را تشویق کند که از طریق آزمایش و تجربه، به تدریج با ترس خود از ارتفاع مواجه گردد. فرد ممکن است ابتدا خود را ایستاده بر بام یک ساختمان بلند و یا سوار بر یک آسانسور تصوّر کند. سپس، فرد خود را به آرامی در معرض سطوح بالاتر و بالاتری از ترس خود قرار می‌دهد تا آن که سرانجام هراس او به طور کامل از بین برود.

مزایای درمان شناختی- رفتاری


رویکردهای شناختی-رفتاری برای درمان مسائل خاص می‌توانند بسیار اثربخش باشند. در بیشتر مواقع، روش‌های شناختی و رفتاری برای درمان یک اختلال با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

مثلاً درمانگری که به درمان مراجعه کننده‌ای مبتلا به اضطراب اجتماعی می‌پردازد، هم به او در شکل دادن الگوهای فکری دقیق‌تر کمک می‌کند و هم بر روی رفتارهای خاصی، نظیر کناره‌گیری اجتماعی، تمرکز می‌نماید.

 

3- گروه درمانی

گروه درمانی چیست؟


گروه درمانی شکلی از روان درمانی است که در آن، دو یا بیشتر بیمار با یک یا بیشتر درمانگر یا مشاور کار می‌کنند. این روش، روش متداول و جا افتاده‌ای است که در آن، اعضای گروه می‌توانند از تجربیات دیگران آگاه شده و از آن‌ها درس بگیرند. این روش نسبت به روان درمانی فردی، هم از نظر هزینه‌ای با صرفه‌تر است و هم در بیشتر موارد اثربخش‌تر.

مزایای گروه درمانی


معمولاً کسانی که از بیماری ذهنی یا مشکل رفتاری رنج می‌برند، دارای احساس تنهایی، انزوا و متفاوت بودن هستند. گروه درمانی، فضایی را برای گردآمدن افرادی که در حال حاضر درگیر مشکل مشابهی هستند و یا در گذشته به مشکل مشابهی گرفتار بوده و اکنون نجات یافته‌اند، فراهم می‌سازد. اعضای گروه می‌توانند با پشتیبانی عاطفی همدیگر، رفتارهای تازه‌ای را تجربه کنند.


پی نوشت :

شکل روان درمانی که فروید بدان مبادرت می ورزید در مواردی گاه بیمار را دچار استرس نیز می کرد.همین خوابیدن روی کاناپه برای همگان احساس راحتی به همراه نمی آورد.یونگ این شیوه را حذف کرد و یک صندلی رو در روی خود برای مورد مشاوره قرار می داد و بدون یادداشت برداری به صورت تام و تمام به صحبت های مراجع گوش فرا می داد. این عمل باعث می شد که فرد احساس راحتی و برابری با روان درمانگر خود داشته باشد.

 


 

دوره های آموزشی

مباحث یونگ

خودشناسی بر مبنای تیپ های شخصیتی

www.Mehr-Aghajani.com www.Mehr-Aghajani.ir

www.noshkhar.comwww.noshkhar.ir

Mehrdad Aghajani . CopyRight 2010-2011

 


۵ comments

 1. استاد سوالی برای من پیش اومده!
  اینکه برای بعضی از بیماریهای روانی به جای به کار گیری روان درمانی از داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده میشه روشی هست که مورد تایید شما و جهان باشه؟
  و آیا واقعا می تونه تاثیری بر بهبودی داشته باشه؟
  البته این نظر شخصی بنده است که روان درمانی اون هم با روش های جدیدی که در علم روز اومده می تونه موثرترین روش برای درمان این گونه بیماریها باشه!

 2. مهرداد آقاجانی

  در برخی موارد خاص و حاد که بیماری مورد از حالت عادی خارج شده باشد و در حال آسیب زدن جدی به سلامت فرد باشد تجویز دارو توسط روانپزشک بلا مانع است
  اما اینکه فردی در حالت عادی برای غلبه بر استرس ناچیز خود یا افسردگی یا بی خوابی مبادرت به مصرف دارو کند درست نمی باشد
  از طریق روان درمانی و گفتار درمانی بسیاری از مشکلات روزمره و عادی افراد بر طرف می گردد

 3. اما چیزی که در امروز قابل مشاهده هستش، مصرف بی رویه این داروها آرامبخش هستش!
  یادمه توی یکی از فیلمهای مستند مایکل مور در زمان بحران اقتصادی قبلی آمریکا که حتی در اون موقع هم شرکت جنرال موتورز در حال ورشکسته شدن بود، مردم آمریکا به طور وسیعی دچار افسردگی هایی شدند و رو به قرص های آرام بخش آوردن، و جالب می دونید چی بود؟
  قبل از این بحران اقتصادی سرمایه گذاری بسیار عظیمی بر روی قرص های آرام بخش و به اصطلاح ضد افسردگی شده بود!
  خب فکر می کنم که مطلب بالا بیانگر این باشه که مصرف بی رویه این داروها فقط و فقط برای سرمایه گذاران و مافیای دارو سود داشته باشه!
  البته در برخی از کشورها مثل ایران بحث داروهای ترک اعتیاد بسیار داغ تر ازقرص های آرام بخش هستش!
  که اون هم به نحوه ای به دست های آلوده پشت پرده اشاره داره!
  به عنوان مثال می تونم به درمان بدون دارو که توسط استاد دکتر محمد علی طاهری بر روی بسیاری از کسانی که در کمپ معتادان ایران بودند و بسیاری از اونها به بهبودی کامل رسیدن اشاره کنم!
  جالبه اول سود کلانی بابته مواد مخدر می گیرن و بعدش هم سودی کلان تر از داروهای ترک اعتیاد!
  و از اینها که بگذریم
  خلاصه حرفا در همین جمله می باشد:
  ((از اعتیاد به هر گونه قرص و دارو خودداری کنید)) تا دستهای آلوده پشت پرده به اهداف شوم خود نرسند!

 4. مهرداد آقاجانی

  اصلا بحث دست های آلوده رو ول کنید شما
  هر انسانی باید برای سلامت روان خودش ارزش قائل باشه و به سمت این چیزها کشیده نشه
  نفس محترم انسان محترم می سازه و انسان محترم می بایست که کنترل روان خودش رو بر عهده بگیره

 5. بله استاد، فرمایش شما متینه ولی خب بالاخره تو پستی و بلندی زندگی پیش میاد که هر انسانی دچار چنین مشکلاتی بشه ولی چیزی رو که شما هم به خوبی به اون اشاره کردین پاسخ درست به نیازها و غذای روحی انسان هستش!

Scroll To Top