کهن الگو (آرک تایپ) هرمس

هرمس :
هرمس خدای چیزهای غیرقابل انتظار ، خدای شانس و هم زمانی است . یونانی های باستان اعتقاد داشتند هرگاه در اتاقی که نشسته اند سکوت حاکم شود یعنی هرمس آمده است تا بُعد تازه ای به جمع بدهد . هر وقت امور ثابت و خشک و لایتغیر به نظر می رسند ، هرمس روانی و حرکت و شروع های جدید به ارمغان می آورد . سر در گمی ای به همراه می آورد که در واقع مقدمه شروع های جدید است . در اینجا ما با استادی نابغه سر و کار داریم . با راهنمای گله ها ، دوستدار و عاشق حوری ها و پریان دریایی ، با روح شب ، خواب ها و رویا ها ، هیچ چیز بهتر از نوای شیرین چنگ یا فلوت نمی تواند توصیف گر عناصر شوخ و شاد و در عین حال تاریک و اسرار آمیز ، اغواگر و لطیف هرمس باشد . هرمس خدا : آرک تایپ ، مرد : سرعت ، حرکت ، چابکی ذهن ، روانی کلام ؛ به راحتی از مرزها عبور میکند و به راحتی تغییر سطح می دهد .

هرمس خدا ( مرکوری ):
خدای پیام آور ، گفتار شیوا ، راهنمای ارواح به دنیای زیرین ، حامی قهرمانان ، مسافران ، دزدان دریایی و تجار ، مخترع چنگ ، اعداد و الفبا ، آورنده شانس و خوشبختی ، پسر زئوس و مایا . از لحظه تولد در حرکت بود : صبح بدنیا آمد . ظهر چنگ را اختراع کرد ، بعد از ظهر گاوهای آپولو را دزدید و شب به گهواره اش بازگشت . درکیمیاگری ، مرکوریوس یا خدای جیوه است . روح پنهان درون ماده . هرمس روش پیدا کردن طلای روحی یا گوهر وجود را به ما نشان میدهد . طبیعت دوجنسی دارد .
کهن الگوی هرمس :
پتانسیل های مثبت و منفی : توانایی اختراع ، برقراری ارتباط ، قدرت تفکر ، سرعت عمل ( هم در راه خیر به کار گرفته میشود و هم در کلاه برداری ) مثبت : انتقال واضح معانی ، نجات دهنده کودک .
۱- کهن الگوی پیام آور : به نرمی از سطحی به سطح دیگر حرکت می کند و از مرزها می گذرد ( دنیای سیاست ، ارتباط جمعی و تجارت ) نگران درست و غلط بودن کارهایش نیست . دارای تفکر خلاقانه و مشکل گشا.
۲- حقه باز : زرنگی ، زیرکی ، توانایی تغییر شکل دادن و نوآوری .
۳- برادر کوچکتر : میداند چگونه از کلمات استفاده کند تا از درگیری ها جان سالم بدر ببرد .
۴- راهنما : راهنمای ارواح به دنیای زیرین و بازگرداننده پرسفون . ستون سنگی برای علامت گذاری مرزها و جاده ها ، قبرها و حریم منازل . هم مرزها را مشخص می کند و هم از آنها عبور میکند . نشان دهنده ی مراحل روانشناختی ” بینابینی ” ( مرحله گذر از میانسالی ) .
۵- کیمیاگر : پدر کیمیاگری تبدیل آنچه در روان است به طلا یافتن معنا یا طلای درون تجربه .
۶- نجات دهنده ی کودک : هر آنچه معصوم یا آسیب پذیر و یا الهی و مقدس است را نجات می دهد .
پروراندن هرمس : ما را آماده ی ملاقات با آدم های جدید ، مکان های جدید و … میکند . لحظات کشف و شهود و هم زمانی وقایع معنی دار را برای ما باز میکند . خودبخودی بودن و بال بداهگی . سفری بدون نقشه و برنامه و برنامه ی کاملا دقیق و از پیش تعیین شده ..
هرمس مرد :
دریافت اهمیت یک موقعیت، سرعت عمل برمبنای الهامات درونی همواره در حرکت بودن .

هرمس بچه :
زود به حرف می آید . زود راه می افتد و زود دست به اشیا میبرد . از هر در بازی عبور میکند . کنجکاو و دوشت داشتنی است . با مدرسه سازگار است . جایی هم که لازم نیست دروغ میگوید . برای کارهایش بهانه های جالب می آورد . والدین باید موقع دروغ گفتن مچش را بگیرند چون به راحتی از حوزه ی واقعیت به حوزه تخیل کشیده می شود و مرزها را تشخیص نمی دهد . باید به او یاد بدهند به مایملک دیگران و مرزهای آنها احترام بگذارد .
بهترین مادر : مایا ( آرک تایپ هستیا ) . بهترین پدر : زئوس ( بدون پیش داوری و قضاوت و با برخوردی محکم ) . والدین نباید پیغام دوگانه به بچه بدهند .
نوجوانی :
از راه ها و مقررات مرسوم برای موفقیت عدول میکند . دوست دارد هر چه را میخواهد به دست آورد اما حاضر نیست بهای آنرا بپردازد راه زندگیش بر پیچ و خم است برای نمره یا تایید دیگران درس نمی خواند اگر پتانسیل های او رشد نکند ممکن است یک wanderer ابدی باقی بماند . ممکن است به یک دزد و جنایتکار تبدیل شود و یا برعکس به سوی معنویت ، فلسفه و روانشناسی روی می آورد .

کار :
دوست ندارد کاری را طبق “دستورات کتاب” انجام دهد . برای هر کاری راه حل های مختلف یا میانبُرهای متفاوت پیدا میکند . یک فروشنده یا مذاکره کننده ی خوب ایده های مختلف را با هم ترکیب کرده و چیزی نو بوجود می آورد .توانایی ایجاد رابطه و برخورد دوستانه می تواند روانکاو خوب ، تاجر نوآور ، متخصص روابط عمومی ، راهنمای توریست و …. بشود .
رابطه با زنان :
مرد جذابی است که ناگهان در زندگی یک زن ظاهر می شود . حاضر به کمک و مهربان است . هم صحبتی با او بسیار لذت بخش است ، ولی میتواند ناگهان از زندگی زنی ناپدید شود . دوست دارد هر وقت دلش خواست به زندگی زن وارد یا از آن خارج شود . نسبت به عواقب عملش بر روی زندگی زن فکر نمیکند ، وفادار نیست ، متعهد و پای بند به قول و قرارش نیست .
رابطه با مردان :
دوستان زیادی دارد از نفوذ دوستانش استفاده می کند رفتارش دوستانه است ولی یک تنهای ( loner ) گروه دوست است .
مسائل جنسی :
تجربه های متنوع جنسی در شرایط متفاوت با آدم های متفاوت دارد . به طور آنی و انگیزشی و بدون در نظر گرفتن عواقب کار و احساسات طرف متقابل ، عمل میکند . زودتر از همسن های خود تجربه جنسی را شروع می کند .

ازدواج :
از لحاظ عاطفی یک نوجوان ، مجردِ واهی و رها از هر گونه قید و بند . از حس مالکیت یا وابستگی زن گریز است . ازدواج مناسب : هرمس و هستیا ؛ متضاد های جور ، خصوصیات مشترک با آفرودیت ؛ در قلمرو عشق هر دو ( هرمس و آفرودیت ) فاقد حس مالکیت هستند . خواهان تجربیات متعدد هستند به تعهدات خود پایبند نیستند به شدت اینجا و اکنونی هستند .

( آفرودیت ) ( هستیا )

بچه ها :
بچه های متعددی داشت که هر کدام شبیه به خصوصیتی از ویژگیهای این آرک تایپ پدر بودند . خصوصیت بچه ها شانه خالی کردن از وظایف بی اعتنایی به مقررات ، عذر و بهانه و بی نظمی . عدم پرداخت بها برای خواسته هایشان . هرمس پدر خوبی نیست . حد نمی گذارد . در مسائل پیگیری و مداومت ندارد ، غایب است ، راهنمای خوبی برای بچه ها در دنیای بیرون نیست . بچه ها باید یاد بگیرند عواقب کار را در نظر بگیرند و ملاحظه دیگران را بکنند و محدودیت ها را بشناسند .
میانسالی:
اگر هرمس پخته باشد انتخاب های زیادی خواهد داشت ، اگر کماکان یک نوجوان ابدی باشد ؛ میانسالی برای او دوران سختی خواهد بود یک شکست خورده است و ممکن است دچار افسردگی شود .
کهنسالی :
اگر از لحاظ سنی خود را کماکان یک نوجوان بداند عاقبت او دزدی یا ولگردی بی خانمان است که از هوش و قدرت کلام خود جهت گذران زندگی استفاده می کند و اگر یک هرمس مثبت و پخته باشد ؛ یک راهنمای خردمند ، یک تاجر موفق یا یک روانشناس برجسته یا نویسنده و یا سخنرانی موفق و تا روز مرگش در حال کشف حیطه های جدید است .
مشکلات روانشناختی :
کاستی های شخصیتی هرمس ؛ جنبه های سایه ای او را تشکیل می دهد :
۱- با انگیزه ی آنی رفتارکردن ، فقدان حد و مرز ؛ با آنگیزش آنی و بدون در نظر گرفتن اثرات عملش هر چیزی را که می خواهد به دست می آورد . باید حد و مرزها را رعایت کند و تفاوت بین درست و غلط را بیاموزد .
۲- هرمس ضد اجتماعی ، حقه باز ؛ اگر والدینش با او رفتاری انگیزشی یا تهاجمی داشته باشند ؛ نه تفاوت بین درست و غلط را یاد می گیرد
و نه خویشتن داری را. ضد اجتماعی می شود و ممکن است زندانی شود .
۳- نوجوانی ابدی: یعنی ماندن در حوزه امکانات ، ندادن تعهد به چیزیا به کسی به منظور از دست ندادن امکانات بعدی . به نظر او همیشه
چمن های جدید سبزترند . او همه کاره ی هیچ کاره است . فکر می کند نامیرا است و خیلی دیر از تفکر جادویی به تفکر واقع بینانه می رسد .
۴- فقدان تعهد عاطفی و صمیمیت در روابط جنسی ، تازگی ، بیش از شور و عشق اهمیت دارد . قادر نیست به راحتی تعهد بدهد و صمیمی شود .
مشکلات روانشناختی برای دیگران :
با تعهد ندادن ، بزرگ نشدن و ترک کسانی که دوستش دارند به آنها صدمه می زند : ۱- عاشق گریز پا ۲- پدر بی کفایت
راههای رشد :
۱- نه گفتن به پتانسیل های منفی حقه بازی هرمس .
۲- کمک گرفتن از آپولو : تفکر منطقی ، تمرکز روی اهداف دور ، برنامه ریزی کاری و زمانی و پیشرفت قدم به قدم و با نظم در کار ، اهمیت دادن به مسائل اخلاقی درست و غلط .
۳- توسل به زئوس به عنوان پدر و مربی : اقتدار را بشناسد و به آن احترام بگذارد . نوجوان ابدی درونش را کنترل کند .
۴- پیدا کردن آفرودیت : عاشق به زنی که برای او به گونه ای دعوت به مبارزه باشد . او را به مناطق عمیق تری از عواطف بکشاند دیدگاه ذهنی او را از بیرون به درون ، به سوی بدنش و حس هایش هدایت کند .
۵- رشد دادن دیونیسوس : رشد هرمس از طریق رابطه با آنیمای خودش یا زن درونش امکان پذیر است .
جدول مشخصات :
خدا : هرمس ( مرکوری ) خدای پیام آور .
رده : پسر محبوب .
نقش های آرک تایپی : نویسنده ، برقرارکننده ی ارتباط ، راهنما ، نیرنگ باز .
افراد مهم : آدم های مهم در زندگی او زود گذر و ناپایدار هستند . دوستان .
تیپ های یونگ : معمولا برون گرا ، معمولاً متفکر ، دارای حس ششم .
زمان : آگاه به گذشته ، حال و آینده .
مشکلات روانشناختی : انگیزشی و تکانه ای و بدون فکر قبلی عمل کردن _ ضد اجتماعی _ نوجوانی ابدی.
قدرت ها : ظرفیت فهم معانی _ در تماس با ایده ها _ دوستانه بودن .